Selfcare. Naucz się jak o siebie zadbać!

Życie we współczesnym społeczeństwie często jest wyjątkowo intensywne i wymagające. Nierzadko przyzwyczajamy się do funkcjonowania na bardzo wysokich obrotach, choć nasze ciała i psychika nie są do tego naturalnie przystosowane. W wyniku tego wielu z nas doświadcza wysokiego poziomu stresu i przewlekłego zmęczenia. Czujemy się wiecznie przepracowani i nieprzystosowani do tempa, które narzuca nam życie. Dlatego tak istotne jest, abyśmy nauczyli się dbać o siebie i od czasu do czasu zwolnili tempo.

Czym jest selfcare?

Pojęcie "selfcare" staje się coraz bardziej popularne w przestrzeni internetowej. Ludzie dzielą się swoimi osobistymi rutynami dbania o siebie, wymieniają pomysły i inspirują do pielęgnowania własnego dobrostanu.

Koncepcja selfcare zakłada kompleksową opiekę nad zdrowiem emocjonalnym, fizycznym i psychicznym. Aby naprawdę dobrze funkcjonować, powinniśmy troszczyć się o wszystkie te aspekty naszego życia. Niestety, codzienne obowiązki często sprawiają, że trudno jest całkowicie zadbać o siebie. Dlatego tak ważne jest praktykowanie tzw. "self care day" - dnia poświęconego wyłącznie sobie. W miarę możliwości niektórzy praktykują go raz na tydzień, dwa tygodnie lub nawet raz na miesiąc.

Jak można spędzić dzień selfcare? 

To zależy od preferencji każdej osoby, ale kilka wartościowych pomysłów może obejmować:

  • Wyciszenie: Warto odłożyć na ten dzień media społecznościowe i skupić się na zadaniach, które pomagają nam wyciszyć myśli. Poranna sesja jogi lub rozciągania może być doskonałym początkiem dnia.
  • Świadome jedzenie: Podczas przygotowywania śniadania lub innych posiłków, zastanów się nad tym, jakie składniki dostarczają twojemu ciału potrzebnych substancji. Staraj się, aby twój posiłek nie tylko smakował, ale też prezentował się atrakcyjnie, co zwiększa satysfakcję z jedzenia.
  • Sprzątanie i upiększanie przestrzeni: Porządek w otoczeniu wpływa na nasze samopoczucie. Zadbanie o estetykę naszego otoczenia może pomóc w uspokojeniu umysłu i redukcji stresu.
  • Czytanie: Czytanie książek, niezależnie od tego, czy są to poradniki, beletrystyka czy literatura faktu, pomaga w rozwijaniu wyobraźni, zwiększa umiejętność koncentracji i jest doskonałą formą relaksu.
  • Medytacja: Medytacja jest skutecznym sposobem na relaksację, redukcję stresu i zwiększenie poczucia spokoju. Pomaga obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu.
  • Relaksacyjna kąpiel: Długa, relaksacyjna kąpiel to doskonały sposób na odprężenie się i zadbanie o siebie.
  • Zadbana skóra: Wykorzystaj ten dzień, aby skoncentrować się na pielęgnacji skóry. Możesz zastosować maseczkę na twarz, jak na przykład nasza oczyszczająca maseczka z glinką z serii „Out Of The Blue”. Możesz również wykonać masaż twarzy. W tym celu może Ci się przydać nasze serum olejowe Fermentowany Korzeń Czerwonego Żeń Szenia & Nasiona Papai
    .

Selfcare to indywidualna praktyka, więc każdy może dostosować ją do swoich potrzeb i preferencji. Kluczowe jest to, żeby od czasu do czasu poświęcić sobie czas i zatroszczyć się o własny dobrostan. Czy praktykujesz dni selfcare? Jeśli tak, jakie są Twoje ulubione aktywności, które pomagają Ci się zrelaksować i odprężyć?

← Older Post Newer Post →