Różne rodzaje cery i ich zalety!

Cera. Jej rodzaj i typ to sprawa bardzo indywidualna. Może być wizytówką, obiektem westchnień a niekiedy naszym utrapieniem. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje: suchą, tłustą, mieszaną oraz normalną. Bardzo często skupiamy się tylko na negatywach jakie wynikają z posiadania danego rodzaju cery. Jednak dzisiaj zachęcamy Was do zauważenia tych pozytywnych stron i popatrzenia na siebie bardziej przychylnym okiem! ;)


Cera sucha

Największym jej atrybutem jest zdecydowanie to, że nie świeci się nadmiernie i utrzymuje stały matowy efekt. Gruczoły łojowe produkują ograniczoną ilość sebum, co przyczynia się również do ograniczenia przyciągania zanieczyszczeń z powierza. Zatkane pory i wypryski pojawiają się rzadziej, bo skóra może swobodnie oddychać. Dodatkowa korzyść z posiadania cery suchej to fakt, że makijaż utrzymuje się znacznie dłużej i nie wymaga wielu poprawek jak w przypadku cery tłustej, kiedy to makijaż „spływa” lub w ogóle nie chce się trzymać.

Jak dbać o cerę suchą? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry. Sięgnijmy po wieloetapową pielęgnację (dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie serum oraz kremu). Wybierajmy kosmetyki, które ochronią nas przed promieniowaniem słonecznym, mrozem i wiatrem, a także unikajmy stosowania drażniących detergentów. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu!   

Cera tłusta

To przede wszystkim nadmiar sebum. I pomimo że brzmi to jak wada, sebum bogate jest w witaminę E, czyli przeciwutleniacz chroniący przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Witamina ta działa przeciwzapalnie oraz jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, gdyż absorbuje niektóre promienie UV (ale nie wszystkie – nie zapominamy o ochronnym kremie z filtrem!), a także jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych. A co z tymi zmarszczkami? Więcej gruczołów łojowych lub po prostu produkowanie przez nie większej ilości sebum może i nie przyczynia się do stuprocentowego wpływu na brak zmarszczek, jednak takie działanie gruczołów powoduje, że wewnętrzna warstwa skóry staje się grubsza i bardziej sprężysta w obszarach, w których mogą powstawać najgłębsze linie - szczególnie na czole.

Zadbajmy o odpowiednią pielęgnację cery tłustej. Odpowiednie, dokładne oczyszczanie naturalnymi kosmetykami, które nie doprowadzą do przesuszenia to podstawa! Pamiętajmy o toniku, który utrzyma pH skóry na odpowiednim poziomie oraz o systematycznym, lekkim nawilżaniu. 

Cera mieszana

Najbardziej zróżnicowana w obrębie swojego rodzaju. W zależności od osoby może być bardziej sucha luba bardziej tłusta. Zazwyczaj rozpoznajemy ją po błyszczącym czole, nosie oraz brodzie i po stosunkowo suchych policzkach. I choć nadmiar sebum w danych miejscach jest naszą udręką, nie zapominajmy, że skóra w strefie T (czoło, nos, broda) jest grubsza, mniej podatna na zmarszczki i naturalnie bardziej nawilżona (tak jak w przypadku cery tłustej). Cera mieszana zasługuje na właściwą pielęgnację dobraną odpowiednio do naszych potrzeb. Zadbajmy o znormalizowanie wydzielania serum przy jednoczesnym nawilżeniu i regeneracji suchych miejsc. Przy pielęgnacji sprawdzą się naturalne produkty przeznaczone do cery mieszanej a także nasz Kire Skin Ritual

Cera normalna

Cera marzenie? Prawdopodobnie tak, bo jest odpowiednio nawodniona, ukrwiona i odżywiona. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, ma jednolity, zdrowy wygląd, nie świeci się i nie posiada zaskórników. To cera występująca zazwyczaj tylko u dzieci, aż do rozpoczęcia okresu dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne zaczynają decydować o późniejszych losach skóry. Występuje niezwykle rzadko u dorosłych ale nie można zapominać o jej pielęgnacji! Niezależnie od tego jak idealna jest teraz, musimy pamiętać o dobrym kremie z filtrem oraz o regularnym nawilżaniu. Skupiajmy się na utrzymaniu równowagi – nie natłuszczajmy jej nadmiernie ani nie przesuszajmy.

Wiemy, że pielęgnacja cery często może sprawiać kłopoty. Aby ich uniknąć warto prawidłowo określić jaki rodzaj cery posiadamy (być może konieczne będzie udanie się w tym celu do sprawdzonej kosmetyczki lub dermatologa) i zacząć działać. W końcu wszyscy chcemy, aby nasza skóra była zdrowa, pełna energii i jak najdłużej utrzymała młody wygląd! :)

← Older Post Newer Post →