Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. Fundamentalną zasadą jest znalezienie przyczyny pojawiających się zmian, wdrożenie w życie nowych nawyków pielęgnacyjnych, ale również obserwacja swojej skóry i dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Uwzględnij rodzaj zmian, ich nasilenie, potrzeby skóry i składniki aktywne, które poprawią wygląd skóry trądzikowej. 

Systematyczna rutyna pielęgnacyjna

Jedną z kluczowych kwestii dla cery problematycznej jest minimalna, ale systematyczna pielęgnacja, która będzie ukierunkowana na unormowanie procesu rogowacenia, eliminację niedoskonałości, zmniejszenie stanu zapalnego i wydzielania sebum, a jednocześnie wspierająca płaszcz hydrolipidowy.

Bariera hydrolipidowa skóry

Warto więc stawiać na produkty ze składnikami ułatwiającymi walkę z trądzikiem oraz wspomagającymi regenerację, w celu zachowania nienaruszonej bariery hydrolipidowej skóry, odpowiedzialnej za prawidłowe jej funkcjonowanie i ochronę. Bariera ochronna utrzymana w dobrym stanie sprawi, że skóra będzie lepiej tolerowała produkty aktywne i nie będzie tak podatna na pojawienie się skutków ubocznych, wynikających z odbywania terapii przeciwtrądzikowej. Nienaruszony płaszcz hydrolipidowy ogranicza dostęp wszelkich drobnoustrojów i alergenów  z zewnątrz, które mogłyby zwiększyć stan zapalny skóry.  

Naturalne składniki kosmetyków na trądzik

Poniżej lista składników, których warto szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych:

  1. Składniki przeciwzapalnekwas azelainowy, kwas ferulowy, nadtlenek benzoilu, wit. C, glutation, bisabolol, wit. z grupy B (panthenol, niacynamid), probiotyki – lizaty bakteryjne, postbiotyki, prebiotyki, CBD, ichtiol, wyciągi roślinne (oczar, aloes, lawenda, owies, wierzba biała, zielona herbata), wyciąg z drożdży, laktoferyna, oleje roślinne (tamanu, olejek z drzewa herbacianego). 
  1. Składniki antybakteryjnekwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas azelainowy, kwas szikimowy, nadtlenek benzoilu, niacynamid, bisabolol, ichtiol, srebro koloidalne, oleje roślinne (tamanu, olejek z drzewa herbacianego).  
  1. Składniki regenerujące i nawilżająceNNKT (kwas linolenowy, linolowy), róża muszkatołowa, ceramidy, alantoina (pochodna mocznika), arginina, glukonolakton, kwas hialuronowy, skwalan, wit. E, wąkrotka azjatycka, trehaloza, gliceryna, algi, probiotyki i prebiotyki, CBD. 
  1. Składniki regulujące rogowacenie:retinol, kwas salicylowy. 
  1. Składniki sebostatycznecynk, ekstrakt z bambusa, kaolin (glinka zielona), niacynamid, probiotyki – lizaty bakteryjne, postbiotyki i prebiotyki, CBD, siarka, węgiel aktywny, wyciągi roślinne (oczar, tymianek), wyciąg z drożdży. 

Delikatne oczyszczanie twarzy 

Podstawą prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej (każdej skóry) jest dokładne, ale nieagresywne oczyszczanie skóry produktami bazującymi na łagodnych substancjach powierzchniowo-czynnych. Każdy powinien należycie przykładać się do tej czynności, gdyż zmniejsza ona tendencję do powstania podrażnień, stanów zapalnych i niedoskonałości na skórze.  Warto zrezygnować z produktów zawierających w składzie silne detergenty czy alkohol, gdyż mogą nadmiernie wysuszać skórę i wzmagać stan zapalny. Wskazane jest, aby osoby ze skórą tłustą i z wypryskami sięgały po kosmetyki ubogie w substancje komedogenne (zaskórnikotwórcze), które prowadzą do pojawiania się nowych niedoskonałości oraz nasilają istniejące już zmiany. Badania potwierdzają, że używanie kosmetyków komedogennych, wydłuża proces eliminacji zmian trądzikowych. 

Pielęgnacja cery trądzikowej i oczyszczanie skóry twarzy Kire Skin

Nawilżona skóra twarzy 

Niewątpliwie istotą pielęgnacji każdego rodzaju cery jest nawilżenie i fotoprotekcja. Skóra odpowiednio nawilżona nie będzie wytwarzała nadmiaru sebum, więc nie będzie się przetłuszczała, pory nie będą zapchane, a niedoskonałości będą pojawiały się zdecydowanie rzadziej. Codzienna i całoroczna ochrona przeciwsłoneczna chroni nie tylko przed fotostarzeniem, fotodermatozami, przebarwieniami i nowotworami skóry, ale również nie zaostrza zmian trądzikowych.  

Złuszczanie!

Aby utrzymać skórę w ryzach, bardzo ważne jest jej regularne, ale nie nadmierne, złuszczanie. Najlepszym rozwiązaniem w domowym zaciszu jest stosowanie peelingu enzymatycznego, który jest skuteczny, ale bezpieczny. W delikatny sposób usunie martwe komórki naskórka oraz zapewni lepszą penetrację składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że kosmetyki wspomagające leczenie skóry trądzikowej, często wykazują działanie złuszczające i drażniące. Należy więc analizować produkty stosowane na co dzień i dostosować częstotliwość wykonywania peelingu enzymatycznego do rodzaju, potrzeb i wyglądu skóry. W niektórych przypadkach peeling w domowym zaciszu jest niewskazany. Dla takich osób dobrą alternatywą są maseczki z glinki, które również w bardzo delikatny sposób złuszczają martwy naskórek, regulują wydzielanie sebum i wspomagają eliminacje wyprysków. Jednak warto pilnować, aby nie zastygały na skórze, gdyż spowodują odwodnienie i przesuszenie skóry.  

Pielęgnacja cery trądzikowej a kwasy

Nierzadko skóra trądzikowa boryka się z zaognionymi zmianami zapalnymi. W takich sytuacjach kroki pielęgnacyjne powinny być ukierunkowane na łagodzenie i ukojenie skóry, a wszelkie kosmetyki złuszczające, posiadające silnie działające, często podrażniające składniki aktywne – należy odstawić. Pomimo wszechobecnej mody na kwasy czy retinol, warto pamiętać, że nie ma obowiązku stosowania tych produktów aktywnych w domowym zaciszu, a już na pewno nie warto używać ich w nadmiarze, bez wykluczenia przeciwwskazań. Nie polecam również aplikować ich na nieodpowiednio przygotowaną wcześniej skórę. Cytując słowa Coco Chanel: „Moda się zmienia, styl pozostaje” – nie warto więc podążać ślepo za modą i zaopatrywać się w popularne kosmetyki, często w dużych ilościach. Pielęgnacja powinna skupiać się przede wszystkim na potrzebach i obecnej kondycji skóry. Dobór produktów do pielęgnacji bywa trudny, dlatego zawsze dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z kosmetologiem. 

Trądzik to złożona jednostka chorobowa, która zwykle wymaga leczenia dermatologicznego. Jeżeli jest Ci trudno znaleźć przyczynę pojawiających się zmian, a sama dieta czy pielęgnacja nie pomagają – zgłoś się do lekarza lub kosmetologa, który współpracuje z dermatologiem! NIE ODWLEKAJ WIZYTY U SPECJALISTY. 

 

Pielęgnacja cery trądzikowej według Kire Skin: 

Cała linia dla cery trądzikowej: OUT OF THE BLUE

Pianka Oczyszczająca Pore Minimizer

Maska Oczyszczająca All-Is-Clear

Krem Soothing Hydro Boost 5% Niacynamid

Żel Oczyszczający Fermentowana Woda Ryżowa & Kwiat Lotosu 

Krem Sfermentowany Granat & Kwas Salicylowy 

 

Autorką tekstu jest Beauty Coach – Maja Sędziwa-Pachnik, kosmetolog i absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

 

← Older Post Newer Post →