Oczyszczanie twarzy. Jak oczyszczać cerę trądzikową?

Chcąc wspomóc funkcjonowanie skóry, codziennie rano i wieczorem nakładamy krem. Jednak samo stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych nie przyniesie pożądanych efektów.  Aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie, potrzebuje silnego fundamentu – tym fundamentem jest oczyszczanie cery.  

W pielęgnacji istotną rolę odgrywa bariera hydrolipidowa. Uszkodzona staje się otwartymi drzwiami dla zanieczyszczeń. Dlatego należy wzmacniać funkcje obronne skórny, a nie je niszczyć. 

Źródła zanieczyszczeń skóry

Każdy powinien pamiętać, że dokładne oczyszczanie skóry zmniejsza tendencję do powstania podrażnień, stanów zapalnych i niedoskonałości. Tym bardziej, że w ciągu dnia, czy nocą narażamy naszą skórę na zanieczyszczenia pochodzące z różnych źródeł : 

 • powietrze (smog, kurz)
 • pościel
 • telefon komórkowy 
 • maseczki ochronne
 • kosmetyki kolorowe / krem SPF
 • uwarunkowania genetyczne pracy gruczołów łojowych 

Wszystkie formy zanieczyszczenia źle wpływają na kondycje skóry. Powodują pojawienie się wyprysków, czy też zaostrzenie już istniejących zmian skórnych i prowadzą do suchości oraz odwodnienia skóry. Co więcej rozszerzają pory, uwrażliwiają skórę (jest bardziej reaktywna, zaczerwieniona), a także przyspieszają proces starzenia się skóry (zmarszczki, skóra jest matowa, przebarwienia) 

Oczyszczanie skóry - najczęstsze błędy 

Do najczęstszych błędów w czasie oczyszczania zalicza się : 

 • Powierzchowne oczyszczanie skóry,  
 • Stosowanie silnych preparatów np. na bazie alkoholu, 
 • Mylenie działania płynu micelarnego z tonikiem, 
 • Brak porannego mycia twarzy, 
 • Brak demakijażu 
 • Używanie mydła, które podrażnia i przesusza skórę 
 • Niedokładne zmycie produktu myjącego  

Jak prawidłowo oczyszczać skórę? 

Najważniejszą zasadą każdego etapu pielęgnacyjnego jest odpowiednie dobranie kosmetyków do wyglądu, rodzaju i potrzeb skóry – również kosmetyków myjących. Uczucie ściągnięcia i pieczenia twarzy po oczyszczaniu jest niewskazane, gdyż oznacza przesuszenie i wrażliwość. Dlatego należy wybierać produkty, które nie podrażniają, nie wysuszają, ale dokładnie oczyszczają. To nieprawda, że skórę tłustą czy mieszaną należy traktować produktami wysuszającymi. Skóra produkuje sebum po to, aby się chronić i w ten sposób tworzy też złudne uczucie nawilżenia. Jeśli agresywnie pozbawimy ją tej bariery, zareaguje ona dwukrotnie większym wyrzutem sebum przez gruczoły łojowe. Musimy więc działać w taki sposób, żeby dokładnie oczyścić skórę ze wszystkich zanieczyszczeń i wydzielin, a przy tym nie działać w drugą stronę - nie doprowadzać do jej przesuszenia. 

Oczyszczanie skóry rano

Rano po przebudzeniu oczyszczanie powinno być delikatne, usuwać resztki kosmetyków z wieczornej pielęgnacji, wydzieliny z gruczołów łojowych i potowych, oraz niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Wybór formy porannego mycia twarzy zależy w głównej mierze od aktywności gruczołów łojowych, nadreaktywności skóry i nałożonych na noc preparatów. Najlepiej stawiać na fizjologiczne produkty z łagodnymi substancjami powierzchniowo-czynnymi, które nie naruszą bariery ochronnej skóry.  Sprawdzi się tu żel oczyszczający lub pianka oczyszczająca. 

Dwuetapowe oczyszczanie skóry wieczorem 

Wieczorem należy zadbać o oczyszczanie dwuetapowe, by należycie usunąć z powierzchni skóry kosmetyki kolorowe lub wodoodporne filtry przeciwsłoneczne. Produkty myjące powinny być w głównej mierze dostosowane do potrzeb skóry. U osób ze skórą trądzikową w pierwszym etapie najlepiej sprawdzi się masełko lub olejek z emulgatorem, który po kontakcie z wodą zmieni formułę w oczyszczającą i łatwą do spłukania emulsję. Resztki zanieczyszczeń należy usunąć w trakcie drugiego etapu, stosując niedrażniący kosmetyk – delikatny żel lub piankę. Dobrym pomysłem u osób ze skórą trądzikową i tłustą jest wprowadzenie preparatu z kwasami np. salicylowym, migdałowym, azelainowym, szikimowym, laktobionowym czy glukonolaktonem. Taki kosmetyk oprócz właściwości myjących, ma również delikatne działanie złuszczające i wspomagające redukcję zmian trądzikowych. Jednak warto używać ich rozsądnie, nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Płyny micelarne nie są najlepszym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że wymagają użycia płatka kosmetycznego, który poprzez pocieranie może dodatkowo podrażniać skórę. To samo tyczy się olejów bez emulgatorów – wymagają dokładnego, kilkukrotnego przemycia ciepłą wodą przy pomocy ręczniczka lub ściereczki, aby pozbyć się tłustej warstwy. Wtedy skóra ponownie narażona jest na podrażnienia czy zaognienia zmian trądzikowych. W czasie mycia twarzy należy zwrócić szczególną uwagę na skronie, uszy, żuchwę i szyję. Jest to strefa nierzadko pomijana, czego konsekwencją są pojawiające się zaskórniki i stany zapalne. 

Dwuetapowe oczyszczanie można również wykonać używając jednego produktu 2 razy np. pianki lub żelu, który będzie delikatny, niedrażniący i przeznaczony również do demakijażu. Wszelkie gadżety i urządzenia oczyszczające są zbędne i niewskazane dla osób ze skóra problematyczną. Mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku! 

 

 

Jak zadbać o cerę trądzikową?

Używaj jednorazowych ręczników

Wiszące w wilgotnych i ciepłych łazienkach wielorazowe, bawełniane ręczniki – są idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Warto więc korzystać z jednorazowych ręczników papierowych lub codziennie korzystać ze świeżego ręcznika bawełnianego. 

Wymieniaj poszewkę na poduszkę

Najlepiej wykonuj tę czynność co 2-3 dni. Czysta i świeża poszewka na poduszce przyczyni się do poprawy wyglądu Twojej skóry na twarzy. 

Dezynfekuj telefon komórkowy

Jednym z winowajców pogorszenia stanu skóry na twarzy jest telefon. To niewinne urządzenie jest siedliskiem bakterii, które, w trakcie np. rozmów telefonicznych, przedostają się na skórę i powodują powstawanie niedoskonałości (często zmiany skórne zlokalizowane są na policzku, który ma najczęstszy kontakt z telefonem).  

Myj akcesoria do makijażu

Brak higieny wszelkich akcesoriów (np. pędzle, gąbki) do makijażu może przyczynić się do powstania wyprysków na skórze lub zaostrzenia już istniejących zmian.  

Często wymieniaj maseczkę ochronną

Wybieraj maski ochronne z delikatnego materiału (najlepiej chirurgiczne) i zmieniaj je min. co 4 godz. Wielogodzinne noszenie masek oraz brak przepływu powietrza sprzyja powstaniu tzw. trądziku maseczkowego – Mascne. W tym przypadku problemy skórne zlokalizowane są głównie na linii żuchwy, brodzie oraz policzkach. Warto zadbać o prawidłową pielęgnacje tych okolic, m.in. zrezygnować z makijażu, pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i odpowiednim nawilżaniu  

Kosmetyki w słoiczkach nakładaj szpatułką

Nabierając produkt ze słoiczka palcami, dodatkowo pomijając ich higienę, bakterie i wszelkie drobnoustroje przedostają się z palców do kosmetyku, a następnie na skórę. Taka „niewinna” czynność prowadzi do szybszego psucia się kosmetyku oraz pogorszenia stanu skóry. Szpatułka pozwoli tego uniknąć. 

Dobrze zmywaj produkty do pielęgnacji włosów

Zdarza się, że niedoskonałości zlokalizowane są wzdłuż linii włosów (np. na czole lub skroniach), na szyi lub karku. Zmiany te mogą wynikać z niedokładnego zmywania preparatów do włosów.

 

 

Kosmetyki Kire Skin do oczyszczania skóry twarzy:

Olejek Oczyszczający Zielona Herbata & Meadowfoam

Żel Oczyszczający Fermentowana Woda Ryżowa & Kwiat Lotosu

Pianka Oczyszczająca Pore Minimizer

Maska Oczyszczająca Maska All-Is-Clear 

 Również fermentowane składniki w kosmetykach mogą mieć dobry wpływ na skórę trądzikową: https://kireskin.pl/blogs/news/najskuteczniejsze-fermenty-w-pielegnacji-ciala-to-dziala

 

Autorką tekstu jest Beauty Coach – Maja Sędziwa-Pachnik, kosmetolog i absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

← Older Post Newer Post →