O cudownych właściwościach zielonej herbaty

Jest rok 2737 przed naszą erą. Jeden z chińskich zielarzy, niejaki Shennong, gotuje wodę. Przypadkowo, do jego garnuszka wprost z drzewa wpada kilka liści zielonej herbaty. Zielarz od razu zdaje sobie sprawę, jak wspaniałego dokonuje odkrycia, tworząc ten znakomity, aromatyczny wywar, skrywający samo dobro! 

Jaki wpływ herbata ma na nasze ciało i dlaczego powinniśmy wybrać właśnie zieloną? Przygotujcie ją teraz w swoim ulubionym kubku i siadajcie do lektury :)

Zielona herbata - właściwości

Zielona herbata powstaje z lekko parzonych liści rośliny Camellia sinensis. Pochodzi z Chin, skąd stała się znana również w innych krajach Azji, od Japonii po Bliski Wschód. W 1191 roku buddyjski mnich Eisai pisząc Kissa Yojoki (Księgę Herbaty), przedstawił w niej pozytywny wpływ zielonej herbaty na 5 najważniejszych organów ciała, a zwłaszcza na serce. Początkowo, herbata była dostępna do kupienia tylko i wyłącznie w aptekach. Dopiero w XIV wieku została rozpowszechniona wśród wszystkich, którzy poznali się na jej smaku i wartościach zdrowotnych (również dla skóry).

  • Zielona herbata jest bogata w antyoksydanty, w tym polifenole. To one w skuteczny sposób rozprawiają się ze szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz mogą stopniowo redukować poziom cholesterolu we krwi.
  • Wspomaga układ krążenia i podkręca metabolizm. Według badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American College od Nutrition” stwierdzono, że osoby pijące 5 lub więcej filiżanek herbaty zielonej każdego dnia były mniej podatne na rozwój na przykład: nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo – naczyniowego, udaru mózgu i cukrzycy.
  • L-teanina, czyli aminokwas, który znajduje się w zielonej herbacie, może wykazywać właściwości uspokajające i powodować zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu. Tym samym wpływa na poprawę nastroju i wspomaga funkcje poznawcze.
  • Podobnie jak kofeina, zielona herbata wprawia nas w poczucie czujności i zwiększa energię. Wiele mówi się również o jej pomocy w spalaniu tłuszczu przez organizm.

Nie możemy obiecać, że po wypiciu jednej filiżanki zaczniemy od razu chudnąć,
ale napój ten przez działanie pobudzające chętnie pomoże nam w podjęciu sprawności fizycznej. Co więcej, jest świetnym napojem gdy akurat jesteśmy na diecie, gdyż tłumi nieco apetyt.

Ekstrakt z zielonej herbaty w kosmetykach 

No dobrze, a co jeśli za żadne skarby nie jesteśmy w stanie przekonać się do jej smaku? Wykorzystajmy jej wspaniałe właściwości kosmetyczne! (Zróbmy to oczywiście również wtedy, kiedy uwielbiamy jej smak :))

Dzięki bogatemu zestawowi witamin, mikroelementów, soli mineralnych i polifenoli, w prosty sposób wpływa na wygląd skóry. Przywraca świeżość, promienny wygląd, zmniejsza obrzęki i delikatnie rozjaśnia przebarwienia. Zieloną herbatę znajdziemy w produktach przeciwzmarszczkowych (zawiera opóźniające procesy starzenia katechiny), a ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne oraz skuteczne radzenie sobie z zaczerwieniami także w płynach łagodzących podrażnienia. Ekstrakt z zielonej herbaty obecny jest w kosmetykach do pielęgnacji cery suchej, trądzikowej, naczyniowej oraz do ujędrniania ciała.
Co więcej, chroni naszą skórę w pewnym stopniu przed promieniowaniem UV. 

← Older Post Newer Post →