Nie da się ukryć, że nad zaletami fermentacji zachwycamy się od dawna. W naszym poprzednim artykule możecie sprawdzić na czym tak naprawdę polega proces fermentacji i jak wpływa na nasze zdrowie. Tym razem przedstawiamy kilka wybranych przez nas roślin, które po sfermentowaniu dają niesamowite efekty w pielęgnacji skóry!
Fermentowany ekstrakt z granata, czyli Lactobacillus/Punica Granatum Fruit Ferment Extract
Tak brzmi pełna nazwa enzymu z granatów, który uzyskiwany jest przez fermentację owoców za pomocą bakterii Lactobacillus lactis. Granaty są zaliczane do najstarszych naturalnych lekarstw znanych człowiekowi, a historia ich stosowania sięga 8000 lat wstecz. Nazwa Punica pochodzi od rzymskiej nazwy Kartaginy. Owoce te od początku wykorzystywano jako źródło garbników uważanych za antyoksydanty chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników. Proces fermentacji sprawia, że związki fitochemiczne zawarte w owocu stają się łatwo dostępne. Enzym przyczynia się do zwiększenia odnowy komórkowej oraz wykazuje szereg aktywności przeciwutleniających.
Granaty zawierają kwas chlorogenowy działający przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Co więcej, enzymy pochodzące z fermentacji owoców umożliwiają bezpieczne złuszczanie naskórka, usuwając bakterie wraz z sebum. Zobacz nasz krem ze sfermentowanym granatem i kwasem salicylowym!
Ekstrakt ze sfermentowanego korzenia czerwonego żeń-szenia lub inaczej Panax Ginseng Root Extract
Proces jego fermentacji odbywa się za pomocą Lactobacillus brevis, czyli przyjaznych bakterii mlekowych. Żeń-szeń zawiera szereg substancji aktywnych, które dzięki fermentacji stają się jeszcze bardziej bezpieczne i łatwiej przyswajalne dla skóry. Ekstrakt z korzenia najbardziej znany jest ze swoich właściwości cytotoksycznych (bezlitośnie rozprawia się z komórkami nowotworowymi). Widocznie poprawia ukrwienie skóry, przywraca koloryt szarej i zmęczonej skórze, stymuluje produkcję kolagenu oraz opóźnia proces starzenia cery. Dodatkowo, chroniąc przed wolnymi rodnikami wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Doskonale wygładza, regeneruje i rewitalizuje oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. Znajdziesz go w naszym serum i w toniku!
Sfermentowana woda ryżowa, czyli Saccharomyces/Rice Ferment Filtrate
Choć dla nas może wydawać się to nowością, mlecznobiała woda pozostająca po płukaniu ryżu od stuleci wykorzystywana jest przez koreanki do mycia twarzy i włosów w celu poprawy ich kondycji. Proces fermentacji zmienia właściwości wody ryżowej sprawiając, że ma jeszcze lepszy wpływ na naszą skórę. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzmarszczkowe. Stabilizuje pH skóry, doskonale nawilża i odżywia, zwiększa produkcję kolagenu, a dodatkowo łagodzi podrażnienia wywołane substancję syntetyczną SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Sfermentowana woda ryżowa bogata jest w witaminy, aminokwasy, minerały i kwasy organiczne. Pomaga przywrócić skórze elastyczność, zwęża pory oraz wspomaga leczenie łojotoku. Koniecznie sprawdź jej działanie w naszym żelu do twarzy :)
Fermentowany korzeń rzodkiewki, znany jako Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate
Przed nami całkowicie naturalny i bezpieczny konserwant pochodzenia roślinnego. Jest doskonałą alternatywą dla typowych konserwantów syntetycznych, który oprócz swoich funkcji ochronnych i przeciwbakteryjnych dla produktu, wykazuje działanie pielęgnujące na skórze. Fermentacja rzodkiewki zachodzi przy udziale bakterii kwasu mlekowego, tradycyjnie stosowanych do wyrobu kimchi. Produkt końcowy jest rozpuszczalny w wodzie i działa przeciwgrzybiczo. Fermentowany korzeń rzodkiewki widocznie nawilża, odżywia i działa antyseptycznie na skórę.
Ekstrakt z fermentowanej soi Bacillus/Soybean Ferment Extract
Soja i produkty sojowe zyskują coraz większą rzeszę fanów. I nic w tym dziwnego! Zawierają między innymi izoflawony, kwas fitynowy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a dzięki zdolnościom przeciwutleniającym chronią przed stresem oksydacyjnym. Fermentacja powoduje ogólną poprawę naturalnych własności soi, zwiększając zawartość witamin, wolnych kwasów tłuszczowych i wolnych aminokwasów. Ekstrakt z soi odgrywa ważną rolę w pielęgnacji rozjaśniając przebarwienia i wyrównując koloryt skóry. Widocznie odżywia i nawilża cerę pozostawiając ją bardziej elastyczną.