Kwasy w kosmetykach. Czy warto je stosować?

Pierwsze zastosowanie kwasów

O korzyściach płynących ze stosowania kwasów przekonały się już Egipcjanki oraz Rzymianki, które w starożytności chętnie zażywały kąpieli w mleku kozim, oślim a niekiedy krowim. Dzięki temu mogły dokładnie nawilżyć i uelastycznić skórę, zachowując jej młody wygląd. Po takim zabiegu często dodatkowo przecierały twarz plastrami cytryny. W starożytnej Gracji natomiast, gdzie jasna karnacja oznaczała przynależność do elit, stosowano maseczki z chleba nasączonego mlekiem, które powodowały wybielenie koloru skóry. O tym, że za działaniem wspomnianych zabiegów kosmetycznych stoją kwasy, dowiedzieliśmy się dopiero na początku XX wieku. W latach 70. XX wieku dokładniej przyglądnęli im się dermatolodzy, a już od połowy lat 90. XX wieku zrewolucjonizowały one rynek kosmetyczny.

Krótko o kwasach

Kwasy kosmetyczne to tak zwane kwasy hydroksylowe. Dzieli się je na 3 główne grupy: kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), kwasy beta-hydroksylowe (BHA) oraz kwasy poli-hydroksylowe (PHA). Naturalnie występują w owocach, trzcinie cukrowej i w kwaśnym mleku. Ich zasadniczym działaniem jest stopniowe złuszczanie martwego naskórka, co pomaga w oczyszczeniu cery i odblokowaniu porów. Dodatkowo, umożliwiają regenerację nieuszkodzonych komórek skóry, które znajdują się w głębszych warstwach. 

Kwasy i ich działanie

 

Kwasy AHA znajdą zwolenników wśród osób z cerą suchą, normalną, dojrzałą, trądzikową i z przebarwieniami. W ich skład wchodzą między innymi:

  • kwas migdałowy – delikatny kwas o działaniu antybakteryjnym; ogranicza wydzielanie sebum i nawilża

  • kwas cytrynowy – rozjaśnia przebarwienia i złuszcza martwy naskórek

  • kwas mlekowy – nawilża skórę, rozjaśnia przebarwienia i spłyca zmarszczki

Kwasy BHA polecane są w przypadku cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej i z zaskórnikami. Zaliczamy do nich kwas salicylowy, który otrzymywany jest między innymi z kory wierzby, kwiatów rumianku, malin i liści brzozy. Działa on bakteriostatycznie, pomaga w oczyszczeniu gruczołów łojowych i wycisza ogniska zapalnych zmian trądzikowych.

Kwasy PHA dedykowane są skórze bardzo delikatnej, wrażliwej i naczyniowej, gdyż łagodzą podrażnienia, ujędrniają skórę i wzmacniają jej barierę lipidową.

W zależności od stężenia i rodzaju kwasów, posiadają one wiele dobroczynnych właściwości. Ich regularne stosowanie pomaga wyrównać powierzchnię skóry, usunąć przebarwienia i blizny potrądzikowe. Wyciszają ogniska zapalne powstałe na skórze oraz niwelują wypryski i zmiany trądzikowe. Mają działanie antybakteryjne. Pomagają w produkcji kolagenu i elastyny; skóra staje się dużo bardziej jędrna i nawilżona dzięki czemu lepiej radzi sobie ze zmarszczkami.

Dla kogo?

Kosmetyki przeznaczone do użytku domowego zawierające kwasy (np. kremy i peelingi) są odpowiednie dla każdego. Stężenie substancji w nich zawartych nie jest tak wysokie jak w przypadku produktów używanych przy profesjonalnych zabiegach kosmetycznych, podczas których należy zachować ostrożność.

Jeśli jednak w najbliższym czasie nie masz w planie wizyty u kosmetyczki, zachęcamy do wypróbowania działania kwasu salicylowego, który w połączeniu ze sfermentowanym granatem znajdziesz w naszym kremie. Natomiast, jeżeli chcesz się przekonać o działaniu kwasu mlekowego i cytrynowego, koniecznie sprawdź nasz tonik :) 

Nieco więcej o działaniu poszczególnych kwasów napiszemy już wkrótce w naszych kolejnych tekstach!

← Older Post Newer Post →