Kwas mlekowy i jego działanie.

Jego właściwości wykorzystywane były już w starożytności przez Rzymianki i Egipcjanki, które by zadbać o swoje naturalne piękno stosowały kąpiele z mleka koziego, oślego oraz krowiego (więcej o pierwszym zastosowaniu kwasów przeczytasz tutaj:). Nie zdawały sobie jednak sprawy z tego, że za efekt nawilżonej i gładkiej skóry odpowiada kwas mlekowy znajdujący się, jak sama nazwa wskazuje, w mleku!

Czym jest kwas mlekowy

Kwas mlekowy jest jednym z wielu kwasów należących do grupy AHA, czyli do alfa-hydroksykwasów – substancji złuszczających powszechnie występujących w przyrodzie. Jego chemiczna nazwa brzmi kwas 2-hydroksypropanowy. Wyróżniane są dwa rodzaje kwasu mlekowego nazywane formami optycznymi L oraz D, lecz tylko forma L wykorzystywana jest w kosmetyce ze względu na aktywność biologiczną. Proces jego wytwarzania zachodzi dzięki bakteriom z rodziny Lactobacteriaceae. Kwas mlekowy występuje również naturalnie w ludzkim organizmie, co czyni go bezpiecznym i nietoksycznym w użyciu. Co ciekawe, ból mięśni powstający zwykle po większym wysiłku zwany „zakwasami” nie jest nim spowodowany jak potocznie się przyjęło, lecz wywołują go drobne uszkodzenia mechaniczne w strukturze tkanki mięśniowej. Od innych kwasów odróżniają go duże cząsteczki wolniej przenikające przez skórę.

Działanie kwasu mlekowego 

Dzięki swoim właściwościom, kwas mlekowy zyskał dużą popularność. Jego działanie zależne jest od stopnia stężenia w jakim występuje.

  • Kwas mlekowy ma doskonałe działanie nawilżające – jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), pozwalającym utrzymać prawidłowy poziom wilgoci naskórka.
    Kosmetyki z jego udziałem z powodzeniem sprawdzą się u osób z suchą i wrażliwą skórą.

  • Wykazuje szereg funkcji przeciwtrądzikowych: działa keratolitycznie (czyli usuwa martwe komórki naskórka), przeciwbakteryjnie oraz redukuje blizny potrądzikowe. Pomaga także rozjaśnić przebarwienia wyrównując koloryt skóry.

  • Skutecznie odblokowuje pory i umożliwia ich oczyszczanie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry czy zaskórników i niedoskonałości.

  • Przywraca naturalny odczyn skóry.

  • Ma działanie przeciwstarzeniowe. Pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny, wygładza drobne zmarszczki, a skóra staje się jędrniejsza i odżywiona.

  • Pełni rolę naturalnego filtru ochronnego gdyż skutecznie opiera się promieniom ultrafioletowym.


Jeśli Twoim problemem jest między innymi skóra trądzikowa, sucha czy ze skłonnością do przebarwień, regularnie stosuj kosmetyki z kwasem mlekowym w swoim składzie, a pomoże Ci on utrzymać zdrowy, promienny i młody wygląd cery. Nie wiesz, gdzie ich szukać? Sprawdź koniecznie nasz tonik z korzeniem żeń-szenia i kwiatem Ylang-Ylang! :)

← Older Post Newer Post →