Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Każdy w swoim życiu boryka, lub będzie się borykał ze zmarszczkami. Powstawanie zmarszczek i proces starzenia się skóry to naturalna i nieunikniona kolej rzeczy.  Anti-aging to określenie piętnujące i zarazem sugerujące, że dojrzałość jest czymś niewłaściwym, nieatrakcyjnym. My wierzymy natomiast w smart aging, czyli mądre dbanie o skórę, bez oczekiwania że dojrzała kobieta będzie miała skórę jak nastolatka.

 

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki powstają przez zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyczności skóry. Jest to naturalny proces, który dotyka każdego w mniejszym lub większym stopniu. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na skórę i przyspieszyć proces tworzenia się zmarszczek:

 • Promieniowanie UV- Nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne może przyspieszyć proces starzenia się skóry.
 • Papierosy- palenie papierosów może doprowadzić do przedwczesnego starzenia skóry. Przez swój negatywny wpływ na krążenie krwi, dostarczana jest mniejsza ilość tlenu i składników odżywczych do skóry.
 • Niewłaściwa dieta- Picie niewystarczającej ilości płynów (szczególnie wody), niskie spożycie owoców i warzyw, poleganie na fast foodach… Można by wymieniać w nieskończoność.
 • Mimika twarzy- wielokrotne używanie mięśni mimicznych może przyspieszyć proces tworzenia się zmarszczek. Dzieje się to ponieważ skóra przy mięśniach mimicznych się „wyrabia” i traci swoją elastyczność.
 • Pielęgnacja, lub jej brak- Nieprawidłowa lub brak pielęgnacji skóry twarzy może doprowadzić do jej przedwczesnego starzenia. Szczególnie brak dbania o nawilżenie i nawodnienie skóry.

 

kobieta nakłada krem na twarz

 

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”- hasło to nie stosuje się tylko i wyłącznie do leczenia chorób. W pielęgnacji przeciwzmarszczkowej najważniejsza jest prewencyjność.

Jak można więc spowolnić starzenie się skóry? Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek? Jest wiele czynności, które możemy podjąć:

 • Ochrona przeciwsłoneczna- Jak wcześniej wspomnieliśmy, ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszyć proces starzenia się skóry. Ważne jest więc używanie kremów z filtrami SPF. Warto pamiętać, że kremu SPF należy używać nie tylko latem. Świetnym SPF’em na jesień jest nasz krem nawilżający City Break z filtrem SPF 30. Zapewni on skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, adekwatną do panującej pogody.
 • Hydratacja, czyli nawadnianie- Picie odpowiedniej ilości wody i płynów wspiera zachowanie elastyczności i jędrności
 • Dieta- Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w witaminy, zdrowe tłuszcze i białko.
 • Higiena życia- unikanie używek takich jak alkohol i papierosy
 • Odpowiednia ilość snu- Dorosły człowiek powinien spać między siedem a dziewięć godzin na dobę. Sen jest ważny, ponieważ większość procesów regeneracyjnych odbywa się, kiedy ciało jest w stanie spoczynku.
 • Prawidłowa pielęgnacja skóry- dbanie o nawilżenie skóry jest istotną częścią zapobiegania starzeniu skóry. Świetny w tym wypadku może być nasz krem soothing hydro boost z serii „Out of the blue”.

Więcej w części 2…

← Older Post Newer Post →