Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to niewielkie, czasem czarne lub białe krostki na skórze twarzy, które mogą negatywnie wpływać na nasz wygląd. Na pewno już niejednokrotnie borykałaś się z ich obecnością. Ale czym tak naprawdę są zaskórniki i jak możesz pozbyć się ich skutecznie?

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki pojawiają się, kiedy nadmiar sebum oraz martwy naskórek zaczynają zatykać i blokować pory skóry. Wyróżniamy dwa główne typy zaskórników:

  • Zaskórnik otwarty (czarny) - To ten typ, którego ujście jest otwarte. Czarny kolor wynika z utlenienia sebum i martwych komórek na powierzchni skóry.
  • Zaskórnik zamknięty (biały) - Mała, biała lub żółta grudka na skórze, której ujście jest zablokowane. W przeciwieństwie do zaskórnika otwartego, ten typ nie posiada widocznego ujścia na powierzchni skóry.

Jak można pozbyć się zaskórników?

Większość ludzi uważa, że najlepszym sposobem na pozbycie się zaskórników jest ich wyciskanie. Jednak nie jest to zalecane działanie do przeprowadzenia samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się mechanicznie usuwać zaskórniki, powinnaś skorzystać z usług kosmetyczki.

Dlaczego nie zaleca się samodzielnego pozbywania się zaskórników? Jednym z najważniejszych powodów jest ryzyko infekcji. Niestety, w warunkach domowych trudno jest zapewnić takie sterylne warunki, jakie oferuje gabinet kosmetologiczny.

Co możesz zrobić samodzielnie, aby pozbyć się zaskórników oraz zapobiegać powstawaniu nowych?

  • Regularne oczyszczanie skóry - Zaskórniki pojawiają się wskutek nadmiaru sebum, więc ważne jest regularne oczyszczanie skóry, aby zmniejszyć ryzyko powstawania nowych zaskórników. W tym przypadku możemy polecić naszą piankę myjącą "Pore Minimizer" z serii "Out of The Blue". Delikatnie oczyści skórę z nadmiaru sebum i zmniejszy widoczność porów. Jest szczególnie zalecana dla skóry trądzikowej.
  • Stosowanie produktów złuszczających - Nieusunięty martwy naskórek może zatykać pory i sprzyjać powstawaniu zaskórników. Produkty z kwasem salicylowym lub glikolowym mogą skutecznie pomóc się go pozbyć. Nasz krem nawilżający z kwasem salicylowym i fermentowanym granatem to dobra opcja, ponieważ wspomaga złuszczanie naskórka bez podrażniania skóry.
  • Stosowanie retinoidów - Odpowiednio dobrane retinoidy mogą pomóc w pozbyciu się zaskórników oraz innych problemów skórnych. W przypadku poważniejszych przypadków, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać odpowiedni preparat.

 

W przeciwieństwie do innych rodzajów wyprysków, zaskórniki da się stosunkowo łatwo usunąć oraz im zapobiec. Czy już próbowałaś jakichś sposobów na pozbycie się zaskórników?

← Older Post Newer Post →