Fermentacja. Większości kojarzy się z kiszonkami lub alkoholem. Sfermentowana żywność jest źródłem witaminy C i probiotyków (ogórki kiszone, kapusta, kimchi…)
Fermentacja może mieć dobry wpływ nie tylko na naszą dietę ale też na wygląd i kondycję skóry!
Czym jest fermentacja?
Jest to biologiczny proces, polegający na przekształcaniu substancji organicznych takich jak cukier lub skrobia w procesach metabolicznych mikroorganizmów (drożdże, bakterie, grzyby)
Fermentowany żeń szeń
Fermentowany żeń szeń ma szereg właściwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd i zdrowie skóry.
Fermentowany żeń szeń ma między innymi właściwości antyoksydacyjne. Wspomaga również elastyczność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.
Jeśli chcesz wypróbować preparaty z tym składnikiem, warto zainteresować się naszym serum z fermentowanym czerwonym żeń szeniem i nasionami papai. Jest ono świetne do użytku codziennego dla skóry suchej i dojrzałej. Można go również używać do domowych masaży twarzy zamiast olejku.
Z właściwości żeń szenia można skorzystać używając naszego toniku z żeń szeniem i kwiatem ylang ylang. Tonik ten świetnie balansuje ph skóry i zapewnia jej nawilżenie.
Fermentowany granat
Fermentowany granat ma szereg właściwości, które są szczególnie korzystne dla skóry trądzikowej. Posiada antyoksydanty, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz redukuje przebarwienia. Fermentowany granat pomaga również w nawilżeniu skóry, poprawia jej teksturę i redukuje przebarwienia.
Fermentowany granat znajduje się w naszym kremie z serii “Timeless”. Krem ten posiada również kwas salicylowy, który wspomaga skórę w walce z trądzikiem.
Fermentowana glinka
Nie tylko składniki roślinne są poddawane fermentacji, by tworzyć fantastyczne składniki do pielęgnacji skóry. Fermentowana różowa glinka, która znajduje się w naszej masce „All is clear” z serii „Out of the blue”, jest zdecydowanie wyjątkowym składnikiem, który jest rzadko spotykany w kosmetyce.
Fermentowana różowa glinka ma właściwości oczyszczające i detoksykujące, które pozytywnie wpłyną na skórę problematyczną i trądzikową. Jednocześnie, fermentowana różowa glinka nie wysusza, lecz dodatkowo nawilża i zmiękcza skórę.
Fermentowana woda ryżowa
O zaletach używania wody ryżowej wspominaliśmy już w poprzednim artykule (wstawić link jak będzie). Skupmy się jednak na zaletach tylko i wyłącznie fermentowanej wody ryżowej.
Fermentowana woda ryżowa ma siłne właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Zmniejsza produkcję sebum, poprawia teksturę skóry oraz nawilża. Przywraca skórze zdrowy blask i wspomaga procesy regeneracyjne. Regularne używanie produktów z wodą ryżową może zmniejszyć widoczność zmarszczek.
Jest to składnik o szerokiej gamie właściwości (za to go kochamy), który wpłynie pozytywnie na każdy typ skóry.
Woda ryżowa wyśmienicie sprawdza się w produktach do mycia twarzy. Na przykład w naszej piance oczyszczającej Pore Minimizer z serii „Out of the blue”. Skutecznie pozbywa się nadmiaru sebum, zmniejsza widoczność porów i zostawia skórę miękką w dotyku i nawilżoną. A do tego pachnie guawą!
Fermentowana woda ryżowa znajduje się również w emulgującym żelu oczyszczającym z serii „Timeless”, który delikatnie usuwa zanieczyszczenia i zapewnia dodatkowe nawilżenie skóry