Fermentacja. Na czym polega i co sprawia, że tak dobrze wpływa na nasze zdrowie?

Na długo przed wynalezieniem lodówek, Koreańczycy, aby poradzić sobie z bezpiecznym przechowywaniem żywności opracowali doskonałą technikę fermentacji. Umożliwiała ona na zachowanie, a nawet na ulepszenie walorów smakowych i zdrowotnych jedzenia przez bardzo długi czas. Proces fermentacji zaczęto więc stosować również w celu przechowywania tradycyjnych lekarstw i kosmetyków używanych przez kobiety na dworze królewskim.    

 

Proces fermentacji

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa fervere oznaczającego „wrzenie”, gdyż podczas fermentacji alkoholu, w celu wytworzenia gazowego kwasu węglowego, można było zaobserwować musujące bąbelki. Fermentacja to biochemiczny proces, podczas którego związki organiczne ulegają przemianie. Zachodzi przy udziale drobnoustrojów (bakterii, drożdży, grzybów) lub wytworzonych z nich enzymów funkcjonujących w warunkach beztlenowych. W trakcie procesu dochodzi do wygenerowania energii, która wykorzystywana jest przez dane drobnoustroje. Końcowy produkt posiada charakterystyczne właściwości i zawsze jest naturalny. Co więcej, jest to metoda przyjazna środowisku, gdyż minimalizuje zużycie i wytwarzanie szkodliwych związków.
Opiera się na surowcach odnawialnych oraz zmniejsza ilość energii potrzebnej podczas produkcji. Bakterie, które wytwarzane są podczas fermentacji, pomagają w zachowaniu trwałości kosmetyków, a dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na dodawanie do nich sztucznych konserwantów.

Można pomyśleć, że składniki sfermentowane nadają się tylko do jedzenia, jednak od dawna stosowane są w koreańskich produktach do pielęgnacji skóry. Utrzymują one zdrową i gładką cerę bez negatywnych skutków ubocznych. Ich działanie korzystnie wpływa na wszystkie rodzaje skóry, nawet na tę najbardziej wrażliwą, gdyż proces fermentacji wyzwala łagodniejsze działanie danej rośliny.


Jak działa fermentacja

Fermentacja potrafi wzbogacić składniki kosmetyczne o nowe właściwości. Zmienia się ich struktura i zwiększa biodostępność, a składniki odżywcze zwiększają swoją gęstość stając się silniejsze. Składniki fermentowane pomagają zatrzymać przedwczesne starzenie się skóry, gdyż bogate są w aminokwasy, które stymulują produkcję kolagenu, witaminy, kwasy organiczne i przeciwutleniacze. Dzięki fermentacji cząsteczki substancji aktywnych rozbijane są na mniejsze i lepiej przyswajalne porcje, a co za tym idzie łatwiej wchłaniają się przez skórę. Zdarza się, że niektóre składniki występujące pod naturalną postacią mają zbyt silne działanie i przez to stają się drażniące, szczególne dla cery bardzo wrażliwej. Fermentacja neutralizuje ich negatywne działanie. Sfermentowane surowce funkcjonują w sposób podobny do komórek ciała, toteż niepożądane reakcje występują bardzo rzadko.

Podczas fermentacji wytwarzany jest aminokwas – cysteina, która chętnie pomoże w leczeniu skóry tłustej, wykazuje działanie przeciwutleniające, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza. Dodatkowo przyspiesza leczenie ran oraz proces odnowy komórkowej.

Idea fermentacji składników kosmetycznych wywodząca się z Korei, polega zasadniczo na sfermentowaniu naturalnych składników, takich jak na przykład czarnej herbaty, żeń-szenia, wodorostów morskich, ekstraktu z soku bambusowego, kwiatu goździka czerwonego, hibiskusa, lotosu śnieżnego oraz przeróżnych ziół, kwiatów i wielu innych. Aby znaleźć kosmetyki zawierające naturalnie sfermentowane rośliny nie musisz daleko szukać :) Zajrzyj do naszego sklepu a znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji swojej cery, gdyż „fantastyczna moc fermentacji” to nasz sekret!

← Older Post Newer Post →