Świętujemy japońskie święto księżyca w Kire Skin

Koniec września i początek października kojarzy się większości z nas z początkiem jesieni i powrotem do szkoły. Wiesz jednak, że w tym okresie w Japonii (i innych krajach dalekiego wschodu też) obchodzone jest święto księżyca?

Czym jest święto księżyca?

Tsukimi (月見)- Japońskie święto księżyca, obchodzone na przełomie września i października. Jest to święto ruchome, jako że obchodzone jest ono zawsze podczas pełni.  Jego historia sięga okresu Heian (794- 1185 rok n.e.) My na cześć księżyca nazwaliśmy naszą czarną szpatułkę: Tsuki 

Obchody Tsukimi polegają na podziwianiu księżyca, medytacji oraz spożywaniu sake i pożywienia, kojarzącego się Japończykom z księżycem, jak np.:

  • Mochi (餅)- Miękkie ciasteczka z ryżu kleistego o kulistym kształcie. Są one najpopularniejszą wśród potraw spożywanych podczas święta księżyca. Tradycyjnie powstaje poprzez ubijanie specjalnym młotkiem ugotowanego, kleistego ryżu mochigome.
  • Otsukimi dango (お月見団子)- podobne do mochi, kluski w trzech różnych kolorach, podawane w postaci szaszłyka. Od mochi różnią się tym, że powstają z mąki ryżowej i są następnie gotowane w wodzie lub na parze.
  • Sanma (秋刀魚)- Rodzaj suszonej ryby, której kształt przypomina literę „C”. Jej wygląd kojarzy się Japończykom z księżycem w fazie sierpa.

Znaczenie ryżu podczas święta księżyca.

Ryż jest podstawą diety w japońskim społeczeństwie. Podaje się go do prawie każdej potrawy i przyrządzane są z niego dania zarówno słone, jak i słodkie. Ma również silne znaczenie kulturowe jako symbol dobrobytu. Ryż często jest używany nie tylko w celach spożywczych, ale i religijnych, artystycznych, zdrowotnych, czy pielęgnacyjnych

Ryż i woda po jego płukaniu były i nadal są wykorzystywane w celu dbania o włosy i skórę.

Historycy określają że korzystanie z ryżu w praktykach zdrowotnych może sięgać nawet 2800 roku p.n.e. Pierwszy udokumentowany przypadek sięga jednak dopiero okresu Heian (794- 1185 rok n.e.), kiedy to japońskie dwórki używały wody po płukaniu ryżu w celu pielęgnacji włosów.

Do teraz woda ryżowa jest używana w pielęgnacji i jest ważnym składnikiem aktywnym, stosowanym w wielu produktach. W niektórych przypadkach poddaje się ją również fermentacji w celu uzyskania dodatkowych właściwości odżywczych. 

Fermentowaną wodę ryżową można na przykład znaleźć w toniku z wodą figową i czarną herbatą z serii „The Art Of The Glow”, czy piance oczyszczającej z serii „Out Of The Blue”. Znajduje się ona również w naszym żelu oczyszczającym z serii “Timeless” oraz kremie nawilżającym z niacynamidem z serii “Out Of The Blue”.

W tym roku, Tsukimi wypada 29 września. Zamierzasz coś zrobić z tej okazji? Może będziesz podziwiać księżyc albo zjesz mochi? A może podejdziesz do tego święta w bardziej współczesny sposób i z jego okazji wykonasz pielęgnację produktami z wodą ryżową? Chętnie dowiemy się jaki masz pomysły na obchody tego wyjątkowego święta.

← Starszy post Najnowszy post →