Woda ryżowa - składnik pielęgnacji, który MUSISZ znać

Używanie wody ryżowej jest praktykowane od dawna na dalekim wschodzie. Historycy uważają, za początki używania wody ryżowej erę Heian w Japonii (794-1185 rok n.e.), kiedy to dwórki używały wody po płukaniu ryżu do dbania o blask swoich długich włosów.

Woda ryżowa  jest nie tylko fenomenalnym środkiem do  pielęgnacji włosów, lecz i dla cery. Kobiety w Azji bardzo często odkładają wodę po płukaniu ryżu i stosują ją na skórę twarzy. Jest to swego rodzaju tradycja praktykowana z pokolenia na pokolenie.

Jakie są zalety używania wody ryżowej? 

Eksperci podają, że skrobia zawarta w ryżu może nawet łagodzić atopowe zapalenie skóry, czy choroby skórne związane ze świądem. 

Nie są to jednak jedyne plusy używania wody ryżowej. Stosuje się ją między innymi, żeby zapewnić skórze blask. Woda ryżowa zawiera również  antyoksydanty, które mogą spowolnić proces starzenia skóry i zmniejszyć widoczność porów. Wspomniana wcześniej skrobia ryżowa jest również w stanie uspokoić stany zapalne w trądziku. 

Jak włączyć wodę ryżową do rutyny pielęgnacyjnej? 

Wodę ryżową możemy przyrządzić sami. Jest wiele różnych przepisów według których można ją wykonać. Najpopularniejsza i najłatwiejsza opcja polega na płukaniu ryżu przed gotowaniem. Należy odlać wodę z drugiego i trzeciego płukania do słoika. Nie wolno używać wody po pierwszym płukaniu, jako że służy do pozbycia się zanieczyszczeń. Wodę ryżową można używać od razu, lub odstawić na od jednego do dwóch dni do fermentacji. Pamiętajmy jednak, że ma ona krótki termin przydatności do użycia: należy ją przechowywać w lodówce przez maksymalnie siedem dni

Wodę ryżową można stosować jako tonik, bezpośrednio na skórę, lub wmieszać w swoje kremy i sera.


Kosmetyki naturalne z wodą ryżową 

Nie każdy jednak ma czas i ochotę na przygotowywanie wody ryżowej. W takim wypadku, możemy się posiłkować produktami skincare, które mają wodę ryżową wśród swoich składników aktywnych. 

Jeśli zależy nam na efekcie zmniejszenia widoczności porów, idealnie sprawdzi się w tej sprawie nasza pianka myjąca z serii Out of the blue, która jest również fenomenalna dla skóry trądzikowej, jako że redukuje wydzielanie się sebum. 

Jeśli natomiast pragniemy łagodzącego efektu wody ryżowej, polecamy łagodzący krem hydroboost z tej samej serii. Poza wodą ryżową, posiada on również 5% niacynamidu, który pomaga w walce z trądzikiem. 

Warto również sprawdzić nasz żel oczyszczający z fermentowaną wodą ryżową i kwiatem lotosu. Jest on bardzo delikatny dla skóry i sprawi że będzie świeża i promienna. 

Używanie wody ryżowej ma wiele zalet. Pomoże spowolnić starzenie skóry, złagodzi trądzik i stany zapalne… Jest to fenomenalny i wielofunkcyjny składnik, który poradzi sobie z całą gamą potrzeb i problemów skórnych.

← Starszy post Najnowszy post →