Aktywność fizyczna a stan skóry

Niezależnie od tego, jakie cele stawiasz sobie w swoim treningu, aktywność fizyczna ma również istotny wpływ na stan twojej skóry. Nasz organizm jest jednym spójnym systemem, co oznacza, że to, co robimy dla zdrowia, ma wpływ na nasz wygląd. Nawiasem mówiąc, kosmetyki nie zastąpią zdrowego stylu życia. Nawet najdroższe kremy nie dadzą takich efektów, jak te, które możesz osiągnąć poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Zdrowy Tryb Życia a Wygląd

Warto zrozumieć, że zdrowy tryb życia ma wpływ na naszą skórę, sylwetkę i ogólny wygląd. Nasze nawyki żywieniowe, nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna wpływają na to, jak wyglądamy. Nawet najskuteczniejsza pielęgnacja skóry nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli nie dbamy o siebie od wewnątrz.

Dieta powinna być pełna składników odżywczych, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych substancji. Aktywność fizyczna również ma swoje znaczenie, ale nie powinna być zbyt intensywna ani przesadnie długa. Nadmierny wysiłek i restrykcyjne diety mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Wpływ aktywności fizycznej na skórę

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści nie tylko dla ciała, ale także dla skóry. Oto kilka pozytywnych aspektów związanych z ćwiczeniami:

  • Poprawa krążenia krwi: Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, co zwiększa dostęp tlenu i składników odżywczych do skóry. To może opóźnić proces starzenia się skóry.
  • Pot: W trakcie ćwiczeń skóra wydziela pot, który pomaga pozbyć się toksyn i zanieczyszczeń. Pot zawiera także mocznik, który działa nawilżająco i łagodzi skórę. Jednak zawsze ważne jest umycie się po treningu, aby uniknąć zatkania porów.
  • Redukcja stresu: Aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom kortyzolu, znanego jako "hormon stresu". Nadmiar kortyzolu może przyczynić się do powstawania trądziku, dlatego ważne jest kontrolowanie poziomu stresu.

Nadmierna aktywność fizyczna – Zagrożenia

Choć aktywność fizyczna ma wiele korzyści, przesada może być szkodliwa. Nadmierna ilość treningów może prowadzić do problemów skórnych, takich jak:

  • Przesuszenie skóry: Brak odpowiedniego nawilżenia podczas intensywnych ćwiczeń może prowadzić do przesuszenia skóry.
  • Trądzik wysiłkowy: Niektórzy mogą doświadczać trądziku spowodowanego nadmiernym poceniem się i nadmierną produkcją łoju w trakcie treningu.
  • Wysypka cieplna: Nadmierna ilość ćwiczeń może prowadzić do wysypki cieplnej, która objawia się pojawieniem się krostek lub pęcherzyków na skórze.

Po skończeniu treningu należy pamiętać o odpowiednim zadbaniu o skórę. Na samym początku należy oczyścić ją z potu i łoju. W tej roli świetnie sprawdzi się nasz żel oczyszczający z serii „Timeless”, lub pianka  „Pore minimizer” z serii „Out Of The Blue”. 

Warto pamiętać, że umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do własnych możliwości, jest kluczowa. Pamiętaj o "złotym środku", aby cieszyć się korzyściami wynikającymi z regularnych ćwiczeń, jednocześnie dbając o zdrowie skóry i organizmu.

 

 

 

 

← Starszy post Najnowszy post →