Składniki Kiré Skin: Niacynamid.

Niacynamid w INCI znajdziemy pod nazwą Niacinamide w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych : kremach, serach, tonikach, produktach do mycia czy też w filtrach przeciwsłonecznych. Niacynamid jest bardzo dobrze tolerowaną substancją przez skórę i bezpieczną w stosowaniu. 

Działanie niacynamidu   

Dlaczego w kremie Kire skin znajdziecie niacynamid? Ze względu na swoje wielokierunkowe działanie, sprawdza się u większości osób. Wiele badań naukowych potwierdza, że niacynamid wykazuje właściwości przeciwzapalne, zmniejsza zaczerwienienia, normalizuje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory, spowalnia proces starzenia skóry, spłyca drobne zmarszczki, wygładza skórę, wzmacnia barierę hydrolipidową, rozjaśnia przebarwienia (posłoneczne i potrądzikowe) i nie dopuszcza do powstania nowych.  

Niacynamid bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne (zaczerwienienie, pieczenie), jednak nieodpowiednio stosowany może wywołać delikatne podrażnienie, czy też spowodować wysyp niedoskonałości ze stanem zapalnym. Najczęstszą przyczyną jest za wysokie stężenie. Formulacje o stężeniu 5% i mniej mają sporo mniejsze ryzyko podrażnienia. Ale bez obaw! Udowodnione jest pozytywne i realne działanie niacynamidu na skórę już od 2%. Warto pamiętać, że więcej nie zawsze oznacza lepiej.  

Pielęgnacja kosmetykami z niacynamidem 

Najczęściej w kosmetykach znajdziemy niacynamid w stężeniu 3-5%. Jest to optymalne stężenie na rozpoczęcie przygody z tym składnikiem aktywnym. Krem z niacynamidem, jak każdy inny nowy kosmetyk należy wprowadzać rozważnie, stopniowo, poprzedzając próbą uczuleniową. Trudno przewidzieć, jak skóra zareaguje na dany kosmetyk, czy składnik aktywny, dlatego warto nałożyć odrobinę kosmetyku na nadgarstek lub za ucho. Jeżeli po 24–48 godz. od aplikacji kosmetyku pojawiło się zaognienie, pieczenie, swędzenie lub wypryski, produkt trzeba odstawić.  

Pierwsze zetknięcie się z niacynamidem może skutkować chwilowym zaczerwienieniem skóry. Jest ono spowodowane tymczasowym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Jeżeli jednak to zaczerwienienie będzie się utrzymywało przez dłuższy czas lub się nasilało, należy natychmiast przerwać stosowanie tego kosmetyku.  

Częstotliwość stosowania kremu z niacynamidem 

Kremu z niacynamidem (czy innego kosmetyku) nie trzeba stosować codziennie, można co kilka dni. Bardzo ważne jest obserwowanie wyglądu skóry i dostosowanie częstotliwości używania kosmetyku do jej reakcji i potrzeb.  

Warto również przyjrzeć się kosmetykom, które już są stosowane i zwrócić uwagę, czy dana substancja aktywna nie występuje już gdzieś w rutynie pielęgnacyjnej. Nie ma potrzeby używania wielu preparatów o podobnym działaniu, bazujących na tych samych składnikach.  

Niacynamid można stosować rano i wieczorem, ale nie wolno łączyć go z kosmetykami zawierającymi kwasy czy Wit.C w formie kwasu askorbinowego, ponieważ może dojść do podrażnienia. 

 

Krem z niacynamidem Kire Skin: krem Krem Soothing Hydro Boost 5% Niacynamid. Inne produkty polecane dla cery trądzikowej: cała linia Out Of The Blue  oraz Krem Kire Skin Sfermentowany Granat & Kwas Salicylowy oraz Żel Oczyszczający Fermentowana Woda Ryżowa & Kwiat Lotosu 

Autorką tekstu jest Beauty Coach – Maja Sędziwa-Pachnik, kosmetolog i absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

← Starszy post Najnowszy post →