Pielęgnacja skóry nie ma płci

Męska skóra jest grubsza i ma tendencję do wytwarzania więcej sebum niż kobieca, ale....tak samo jak poziom testosteronu i estrogenu odgrywają pewną rolę, tak też znaczenie ma wiek, predyspozycje genetyczne, klimat w którym mieszkamy, pora roku, dieta, czy aktywność fizyczna. Czy w takim razie ma sens skupianie się na płci? Absolutnie nie! Składniki naturalne działają niezależnie od tego czy jesteś kobietą, czy mężczyzną.

Więcej sebum, niższe pH

Męska skóra jest grubsza od kobiecej o około 20-25% (zawiera więcej kolagenu i elastyny) i ma tendencję do wytwarzania więcej sebum. Nawilżenie, utrata wody na poziomie komórkowym, mikrokrążenie i pigmentacja są na wyższym poziomie u mężczyzn. Za to u kobiet pH skóry jest naturalnie wyższe**. Są też podobieństwa! Niezależnie od płci po 30 urodzinach wszyscy tracimy około jednego procenta swojego kolagenu rocznie.

Jeśli chodzi o choroby skóry, to na te zakaźne narażeni są bardziej mężczyźni (sorry chłopaki!), ale problemy psychosomatyczne, zaburzenia pigmentacji, niektóre choroby włosów oraz choroby autoimmunologiczne i alergiczne występują częściej u dziewczyn.

Pielęgnację dobierz do...

OK, czyli istnieją pewne różnice pomiędzy skórą męską, a damską, ale to wszystko wcale NIE oznacza, że ​​potrzebujemy kompletnie różnych produktów do pielęgnacji skóry. Przy wyborze kosmetyków nie ma sensu kierowanie się płcią (ani wiekiem!) ale przede wszystkim typem skóry i co za tym idzie jej potrzebami lub problemami, z którymi się boryka.

Niezależnie od płci i od tego czy się malujemy skóra powinna zostać codziennie oczyszczona. Sebum, smog, kurz i inne zanieczyszczenia nie dyskryminują ze względu na płeć - na koniec dnia wszyscy mamy twarze wymagające dokładnego oczyszczenia. 

Golenie jest jak złuszczanie?

Z reguły po peelingu skóra potrzebuje więcej nawilżenia, więc wklepanie odrobiny serum nawilżającego lub kremu w skórę to świetny pomysł. A golenie zarostu to nie tylko pozbycie się niechcianego owłosienia, ale również... mechaniczne złuszczanie skóry! 

 

** Male versus female skin: What dermatologists and cosmeticians should know

← Starszy post Najnowszy post →