Oczyszczanie i detoks

Chyba każdy od czasu do czasu czuje potrzebę oczyszczenia. I o ile ważne jest ono w wymiarze zarówno psychicznym, jak i fizycznym, my spróbujemy skupić się na aspekcie związanym z oczyszczeniem organizmu z różnych toksyn, gromadzonych w naszym ciele przez cały rok. Wpłynie to nie tylko na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia, ale i na piękny, promienny wygląd skóry. Gotowi na zmiany?

Smog, dym papierosowy, alkohol, przetworzona żywność, konserwanty, zanieczyszczona woda. Praktycznie codziennie mamy kontakt choć z jednym z nich. Niestety - żaden z wymienionych nie chce dla nas dobrze. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wszystkie te elementy przyspieszają starzenie się skóry, czy powodują skłonności do alergii. Szkodliwe substancje są również sprzymierzeńcem cellulitu – niedokrwione komórki tłuszczowe zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych tworząc obrzęki. 

Detoksykacja

Szczególnie zimą nasza skóra nie ma lekko. Aby pomóc jej w pozbywaniu się toksyn, warto przyjrzeć się procesowi detoksykacji. Nazwany jest nią zespół wszystkich reakcji biochemicznych, które przekształcają związki chemiczne szczególnie szkodliwe dla organizmu w cząsteczki mniej niebezpieczne, które mogą być wydalone z komórek.

Z oczyszczaniem skóra radzi sobie trzema drogami: 

1. poprzez krew (transport tlenu i dwutlenku węgla, przekazywanie szkodliwych substancji chemicznych do narządów wydalniczych); 

2. poprzez limfę (układ limfatyczny zbiera końcowe produkty przemiany materii, toksyn i wody i odprowadza je do węzłów chłonnych); 

3. poprzez gruczoły potowe (transport substancji szkodliwych na zewnątrz organizmu).

 

Domowe spa, czyli jak o siebie zadbać

Aby pomóc naszej skórze w codziennej detoksykacji, możemy choć przez jeden dzień w tygodniu ograniczyć stosowanie syntetycznych kosmetyków. Ich nadmiar zaburza zdolność do samooczyszczania skóry oraz sprzyja szkodliwemu nagromadzaniu toksycznych metabolitów, czego widocznym efektem będą zatkane pory. 

Zanim nałożymy na skórę kosmetyk pielęgnujący upewnijmy się, że nasza skóra jest dokładnie oczyszczona. To kluczowy krok w najbardziej podstawowej procedurze pielęgnacji skóry. Pozwoli nam dokładnie usunąć makijaż, martwy naskórek i brud. Dodatkowo, warto wprowadzić w swoją rutynę regularne wykonywanie peelingów. 

Co jeszcze? Od czasu do czasu pozwólmy sobie na ciepłą, nieco dłuższą niż zwykle kąpiel. Nie dość, że będzie miło i relaksująco, to jeszcze ciepła woda wpłynie na otwieranie porów na skórze, rozszerzanie naczyń krwionośnych i limfatycznych. To zadziała kojąco na ból i zmniejszy napięcie w mięśniach oraz zredukuje uczucie stresu. Spokojny sen gwarantowany, a jak wiadomo beauty sleep to żaden mit!  ;)

Dobra sesja oczyszczająca może być jedną z najbardziej relaksujących terapii dla naszego ciała. Dodając do niej zdrowe odżywianie i nawet krótki trening uzyskamy widocznie zdrowszą skórę i poczujemy się komfortowo.

← Starszy post Najnowszy post →